Coeliakia gyógyszer 5 éven belül? - Reményteljes kutatások

Az orvostudomány jelenállása szerint a gluténérzékenységre egyetlen hatásos kezelési módszer létezik: az élethosszig tartó, rendkívül szigorú diéta betartása. 2 hete azonban egy német oldalon megjelenő cikkben reményteljes kutatásokról számolnak be.

"Eddig a glutén-intoleranciában (cöliákia) szenvedő betegeknek nem volt más választásuk, mint hogy lemondjanak számos glutén-tartalmú gabonafajtát tartalmazó termékről.

A következő, nagyjából öt évben ez megváltozhat: az Global Data információszolgáltató szerint 2020 elejéig két új gyógyszer kerül piacra, kifejezetten a cöliákiában szenvedő betegek számára.

A Teva és az Alba cégek dolgoznak a zonulin-receptor antagonista larazotidacetáton (AT-1001), amely máris sikeresen maga mögött tudhatja a fázis IIb. vizsgálatot. Az anyag állítólag képes a bélben szabályoznia a cöliákia által fellazult sejtek közti szoros kötéseket (tight junction-okat). A Zonulin egy endogén fehérje, amely növeli a membránok permeabilitását. A Larazotid (amely egy sejtek közötti kötést szabályzó) pedig még vissza is fogja a túlzott immunreakciót.
Az FDA, az USA engedélyezési hatósága zöld utat adott a gyártóknak a gyorsított eljárásra.

Másmilyen hatásmechanizmussal rendelkezik az Alvine és az AbbVie Latiglutenáza. Az enzim képes lebontani a vékonybélben a glutén-peptideket könnyebben emészthető anyagokra. Jelenleg krónikus kezelésre való alkalmasságként vizsgálják tanulmányokban.

A hatásmechanizmus azonban azt sugallja, hogy szükség esetén étkezés előtt is bevehető. A Global Data információi alapján a két gyógyszerjelölt egymással is jól kombinálható."

A cikk eredeti nyelven itt érhető el: http://www.pharmazeutische-zeitung.de/index.php?id=54907

 

Legyen szép napotok! :):):)